Žedan Busócsoport                                                       További képek

A Žedan Busócsoport 2010-ben alakult meg. A társaság tagjait már évtizedes barátság köti össze. Fontosnak tartjuk a Busójárás hagyományainak és szellemiségének megőrzését. Ebben nagy szerepet játszik, vezetőnk, Hafner Miklós.

A Žedan szó jelentése szomjas, amelynek eredete nem ismert, még kutatások folynak eredetének felderítésére. A csoport 10-12 tagot számlál, a névsor nem ismeretes, legalábbis a közvélemény előtt, hiszen mindannyian tartjuk magunkat ahhoz a nézethez, hogy aki busójelmezt ölt magára, ő onnantól fogva már nem más, mint egy busó. Nem számít a név, a foglalkozás és kor, már nem a társadalmi normáknak kell megfelelni, hanem a Busójárás és busóetikett íratlan szabályainak. 

A csoport két emblematikus zászlóval rendelkezik, amelyek közül az egyik - sárga háttéren található kérdőjel – már a Žedan Busócsoport megalakulása előtt is a társaság jelképévé vált. Ennek jelentése már korábbi mendemondákhoz köthető, de érdekessége abban rejlik, hogy mindenki arra gondol vele kapcsolatban, amire a fantáziája engedi.

A másik lobogó egy nonfiguratív stílusban ábrázolt ördögfejjel díszített. Ezt az alakot a csoport egyik tagja hosszadalmas, türelmes és precíz munkával festette fel a zászlóra, amely 2010 óta a csoport jelképéül szolgál. Ezek a lobogók nemcsak a csoportot azonosítják, hanem a tagok tájékozódását is elősegítik a Busójárás forgatagában.

A csoport tagjai természetesen saját busóbundával, álarccal és kellékekkel rendelkeznek, amelyeknek kora és eredete teljesen eltérő. Vannak bundák és álarcok, amik már több évtizedes múltra tekintenek vissza, köszönhetően a megfelelő tárolásnak és a folyamatos renoválásnak. Példának okáért az egyik álarc megjelenik egy 1955-ben készült, a Busójárás mondáját bemutató játékfilmben is. Egy másik maszk hátoldalán pedig az 1969-es évszám található, amely olyan faragási és díszítési elemeket is tartalmaz, amik igazán egyedivé teszik az álarcot. 

Számos álarc van még a csoport tulajdonában, amiket néhai Kalkán Mátyás, a Népművészet Mestere hagyott az utókor számára, de ezek közül csak kevés látható a Busójárás idején, ugyanis többségük a család falain díszelegnek. Csoportunk vezetője, Hafner Miklós, a néhai maszkfaragó unokája. Nagypapája hagyományait megőrizve, az ő stílusjegyeit továbbvéve már több tucat álarcot faragott, természetesen kialakítva saját faragási stílusát. 

Miklósnak, és persze nagypapájának köszönhetően számos szerszám, eszköz, sablon és fénykép áll a rendelkezésünkre, melyek segítségével bárki elkészítheti saját álarcát. Évekkel ezelőtt – már a csoport megalakulása előtt is – sokszor összegyűltünk és aki úgy érezte, megfaraghatta saját maszkját. Ennek a helyszíne nem más volt, mint Kalkán Mátyás egykori maszkfaragó műhelye, az ős sablonjait és eszközeit használtuk, amire természetesen nagyon büszkék vagyunk. Mivel a hely kissé szűkösnek bizonyult, kialakítottunk egy nagyobb helyiséget, amely egyben klubhelyiségként és maszkfaragó műhelyként is funkcionál. 

Ez a helyiség lehetőséget nyújt számunkra, hogy az év bármely szakában összeülhessünk, főzhessünk, beszélgethessünk és kiváltképp a Busójárásra való felkészülés idejében az eszközöket rendbe rakhassuk, újítgathassuk. A csoport egy-két tagja híve annak a hagyománynak, hogy minden évben új álarcot öltsön, és így ők mindig kifaragják a saját ízlésüknek megfelelő maszkot. De aki először akar belevágni a maszkkészítésbe, nem kell megijednie, hiszen Miklós minden segítséget megad számára. 

Miklós tapasztalatát és tehetségét bizonyítja, hogy 2010-ben a Nemzeti Iparművészeti Múzeumban átvehetett egy arany oklevelet, és két álarcát is kiállították a múzeumban. A hagyományosan megrendezett mohácsi busómaszk faragók kiállításán már évek óta állít ki munkákat, melyekről mindig jó véleménnyel van a zsűri.

A Žedan Busócsoport minden tagja elkötelezett híve a Busójárásnak, s megpróbálunk minél többet tenni annak érdekében, hogy ez az egyedülálló népszokás, ami világszerte nagy hírnévnek örvend, minél szebb, hangulatosabb, látványosabb legyen és az idelátogató turisták jó emlékekkel távozzanak. S nem utolsó sorban az egyik legfontosabb követelménynek is próbálunk nagymértékben eleget tenni, méghozzá, hogy mi magunk önfeledten farsangolhassunk és jól érezzük magunkat. 

 
Make a Free Website with Yola.