vissza az előző oldalra                                                                                                     vissza a főoldalra 

Béda-Karapancsa Tájegység 

Béda-Karapancsa Tájegységet 1989-ben nyilvánították védetté. A védetté nyilvánítás célja a táj jellegzetes arculatának és természeti értékeinek megóvása. A védett madarak háborítatlan fészkelésének és vonulásának a biztosítása. 1996-tól a Duna-Dráva Nemzeti Park részévé vált a Riha-tó Természetvédelmi Területtel együtt.

A Béda-Karapancsa Tájegség a Duna-Dráva Nemzeti Park dunai szakaszának déli részén terül, Mohács város térségében. Területe több mint 10000 hektár, amely nagyrészt ártéri erdőkből, vizekből, mocsarakból áll. A területnek különösen értékes részei a százhúsz év feletti öreg tölgyesek, valamint a vizes élőhelyek.

Az öreg tölgyesek adnak otthont számos fokozottan védett madár és denevérfajnak és a védett orchideaféléknek.

A Duna folyó vizét a fokrendszer teríti szét a hullámtéren, sok vizes élőhelyet hozva létre. Ezek az élőhelyek nyújtanak táplálkozó, fészkelőhelyet a költő madárállománynak  és táplálkozó, pihenő helyet a vonuló madár­csapatok részére.

A fenti természeti értékek megőrzése természetvédelmi kezelés útján valósul meg. Ennek keretén belül végzi a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP) a fokrendszer újraélesztését; őshonos, veszélyeztetett fajok szaporítását, fenntartását; tájidegen fajok visszaszorítását; védett természeti értékek feltárását és monitorozását. Az ősi tájhasználat néprajzi emlékeinek felkutatása, bemutatása is feladatuk. 

    vissza az előző oldalra                                                                                              vissza a főoldalra 

 
Make a Free Website with Yola.